Cel puțin două persoane au fost ucise și alte 21 au fost rănite într-un atac cu cuțitul. Atacul a avut loc marți într-un spital din comitatul Zhenxiong, provincia Yunnan, în sud-vestul Chinei, și a fost descris drept un „incident violent” în relatarea agenției de stat Xinhua. Alte informații din presa chineză vorbesc despre înregistrări video în care poliția reține un suspect într-un centru wellness din apropiere. Momentan, nu este clar dacă suspectul reținut de poliție este atacatorul. China, unde deținerea de arme de foc de către civili este ilegală, s-a confruntat în ultimii ani cu un val de înjunghieri în masă în locuri publice, amintește CNN.
Anul trecut, șase persoane au fost ucise și una a fost rănită într-un atac cu cuțitul, la primele ore ale dimineții, în fața unei grădinițe din Guangdong, în sudul Chinei. În 2020, un atac cu cuțitul la o școală primară s-a soldat cu rănirea a 37 de copii și doi adulți în regiunea Guangxi. În 2022, în urma unui alt atac desfășurat la o grădiniță din provincia Jiangxi, au fost ucise trei persoane și rănite alte șase. Provincia Yunnan a fost, de asemenea, locul unui incident masiv în care au fost folosite cuțite. În anul 2014, într-o gară din capitala provincială Kunming, mai mulți atacatori au ucis 33 de persoane și au rănit alte 133. Autoritățile chineze i-au acuzat pe teroriștii din regiunea nord-vestică Xinjiang pentru acel atac.
Sursa: [Antena3](https://www.antena3.ro/international-news/atac-cutin-spital-doi-oameni-injunghiati-mortal-peste-20-raniti-china-708969.html)


