Două condamnări, trei achitări și restul prescrieri în dosarul „Frăția”, la zece ani de la lupta sângeroasă pentru supremație
Într-un proces ce a captat atenția publicului, Tribunalul Timiș a pronunțat astăzi o primă soluție în dosarul „Frăția”, care a adus în fața instanței cele mai notorii figuri ale interlopilor din Craiova, implicate într-un scandal violent ce a avut loc aproape acum un deceniu la Barul ON/OFF din oraș. După peste un an și o lună de deliberări, în care s-au desfășurat 20 de termene, cinci indivizi au primit diverse sentințe, însă nu fără controverse și acuzații legate de gestionarea cazului.
În urma incidentului din noaptea de 4 spre 5 noiembrie 2016, 13 inculpați au fost puși sub acuzație, printre care se numără Gigi Vadik Zavera, cunoscut sub porecla „Gigioc”, și Cantemir Ștefan Mitre, supranumit „Fane Vitamină”. Astăzi, Ioneluş Cimpoeru a fost condamnat la cinci ani de închisoare pentru tentativă de omor, iar Gigi Vadik Zavera a fost sancționat cu aceeași pedeapsă, însă pentru complicitate la această infracțiune. Este important de menționat că aceste condamnări au fost pronunțate fără recunoaștere de vină, conform hotărârii instanței.
Judecătorii au dispus și prelevarea de probe biologice pentru ambii condamnați, în vederea completării profilului genetic în Sistemul Național de Date Genetice Judiciare (S.N.D.G.J.). Totuși, este puțin probabil ca justiția să reușească să finalizeze acest proces înainte de expirarea termenului de prescripție, care se apropie rapid.
Sentința a adus, de asemenea, vești mai puțin favorabile pentru alți trei acuzați, care au fost achitați de instanță pentru complicitate la favorizarea făptuitorului, inclusiv Marian Gabriel Gîrniță, un subofițer din cadrul IPJ Dolj, la acea vreme lider de sindicat. În ceea ce-l privește pe Gârniță, instanța a dispus confiscarea unor obiecte considerate corp delict, însă cererea de confiscare a unei sume de 10.000 de euro a fost respinsă drept inadmisibilă.
Cu toate acestea, restul acuzațiilor, inclusiv constituirea unui grup infracțional organizat, tulburarea ordinii publice și alte infracțiuni violente au fost declarate prescrise. Tribunalul Timiș a concluzionat că persoanele vătămate nu s-au constituit părți civile în această procedură, lăsând dosarul cu un gust amar pentru victima ale cărei drepturi au rămas nesancționate.
Pe lângă sentințele date, instanța a ordonat Ministerului Justiției să achite suma de 1360 lei fiecărui avocat din oficiu pentru persoanele achitate, iar Zavera și Cimpoeru sunt obligați să plătească 10.000 lei fiecare pentru cheltuieli judiciare avansate de stat.
Decizia de astăzi, pronunțată prin Hotărârea 499/2026, este supusă apelului în termen de 10 zile de la comunicare. Este clar că acest caz, care a legat numele unor personalități controversate din Justiție și Poliție, va continua să zguduie apele în rândul societății și va fi un reper important în analiza eficienței sistemului judiciar românesc.


