VIDEO / FC Universitatea Craiova – FC Rapid București 5-0. Oltenii au distrus Rapidul în derby-ul etapei

FC Universitatea Craiova 1948 a învins-o categoric pe FC Rapid București, scor 5-0. Claudiu Bălan a reuşit o „dublă”, iar Diallo, Negru şi Robert Răducanu au marcat celelalte goluri ale craiovenilor.

FC Universitatea Craiova a făcut spectacol în derby-ul Ligii a doua: a demolat-o pe teren propriu pe Rapid. Echipa lui Nicolo Napoli a deschis scorul repede, prin lovitura de cap a lui Bradley Diallo.

Fanii oltenilor, aflaţi în apropierea stadionului, au sărbătorit ca în vremurile bune. Au aruncat torţe aprinse în peluză şi câteva scaune au luat foc. Rapidiştii nu s-au regăsit după primirea golului şi le-au permis gazdelor să-şi dubleze avantajul. Dragoş Negru l-a învins pe Tătaru cu un şut de la distanţă.  FC Universitatea Craiova şi-a continuat asaltul la poarta echipei lui Iencsi. Claudiu Bălan a reuşit un super gol în prelungirile primei reprize.

Şi partea secundă a început prost pentru Rapid. Răducanu a marcat primul său gol în tricoul oltenilor şi a dus scorul la 4 la 0. Coşmarul a continuat pentru echipa lui Iencsi. Bălan a reuşit dubla, după o gafă a lui Voicu. S-a terminat 5 la 0 pentru FC Universitatea Craiova, care rămâne pe primul loc, cu 17 puncte, 21 de goluri marcate şi fără nicio înfrângere în primele 7 etape.  Rapid e pe locul 2, cu 13 puncte.

Echipele de start:

FC Universitatea Craiova: Popa – Paramatti, Diallo, Gugu, Huyghebaert – Albu, Baetan, Negru, Anghelina – Cl Bălan, Răducanu
Rezerve: Mogoşanu, Diakite, Avram, Raicea, Blidar, Munteanu, Colacu, Compagno

FC Rapid București: Tătaru – Voicu , Crişan, Nastos, Goge – Costin, Benzar, Fică – Drăghiceanu, Bălan, Hlistei
Rezerve: Ciuculescu, Manole, Mocioacă, Jorza, Ilie, Sefer

Stoenac a revenit la antrenamentele Craiovei

Atacantul de 27 de ani este o piesă esenţială în angrenajul echipei FC Universitatea Craiova. Jucătorul care a fost cel mai bun marcator al oltenilor în stagiunea trecută este şi preferatul fanilor, care salută în mediul online revenirea atacantului.

”Am revenit la antrenamente. Am discutat cu preparatorul nostru fizic şi am stablit cu dânsul un program pe care îl voi urma în următoarea perioadă. Pentru moment am început cu alergări. Nu mi-a fost deloc uşor în ultima lună, dar până la urmă am trecut cu bine. Am avut o ruptură la inghinali, iar timp de o lună am urmat un tratament pentru recuperare” a mărturisit fotbalistul care la un moment dat a intrat şi pe lista unor cluburi din străinătate.

Stoenac a anunţat şi când ar urma să joace primul meci în actuala stagiune: ”Eu sper că la meciul cu Petrolul o sa fiu apt sută la sută! Avem şi acea pauză după meciul cu Rapid, iar acest lucru ma ajută mult pentru a mă putea recupera fizic. Trebuie să muncesc de două ori mai mult, deoarece am pierdut toată pregătirea în tot acest timp. Mă bucur foarte mult că echipa merge bine, fiind pe primul loc în clasament. Asta mă motiveaza sa revin pe teren şi să muncesc alaturi de colegii mei pentru a câştiga fiecare meci”, a spus Stoenac pentru Ediţie.

Sursa: telekomsport.ro / looksport.ro / FCU 1948