Victorie splendidă pentru ciclismul românesc. Eduard Grosu e lider în Turul Estoniei

Telekom.ro
Dacă îți place acest articol, distribuie pe:

Eduard Grosu, Castigator in Turul Estoniei Cel mai rapid ciclist din prima etapă a competiției din Estonia, disputată azi, a fost românul Eduard Grosu.

Rutierul român în vârstă de 21 de ani s-a impus la capătul etapei de 190 de kilometri, între Tallinn și Tartu, la sprint, și este primul lider al competiției, îmbrăcând tricoul galben.

Eduard Grosu, care concurează pentru echipa italiană Vini Fantini Nippo, s-a impus la sprint, unde i-a învins pe letonul Emils Liepins (Rietumu — Delfin) și germanul Michael Schweizer (Baku Cycling Project).

”Echipa a lucrat excelent pentru mine, iar etapa a fost un succes. Mâine ne vom apăra tricoul galben. Nu cunosc traseul, dar o să mă acomodez cu el, mai ales că îl vom parcurge de 12 ori”, a spus, după succesul de azi, Eduard Grosu, care a acumulat 76 de puncte în clasamentul mondial al cicliștilor.

Turul Estoniei are un coeficient ridicat: 2.1, în clasificarea UCI, fiind imediat după cele 3 mari tururi și clasice.